A motiváció
A pszichológia egyik nagyon fontos kérdése, hogy mely késztetésekből fakad, illetve milyen erők állnak a viselkedésünk hátterében. Hogyan tudunk bizonyos cselekvésekre, nagyobb energiákat mozgósítani, míg másokra kevesebbet.
Tudtátok, hogy a motiváció szó a latin eredetű „movere” igéből ered?
A szó jelentése: mozogni, mozgatni. A pszichológiában a motiváció egy gyűjtőfogalom, motívumokból épül fel és minden cselekvésre, viselkedésre késztető belső tényezőt magában foglal. Korábbi bejegyzésemben röviden érintettem a változással kapcsolatos gondolataimat. Úgy érzem, hogy ehhez kapcsolódóan mindenképpen fontos a motivációról is beszélgetni. Amikor a testsúly problémáról beszélünk akkor a motivációra, mint egy komplex, nagyon összetett fogalomról beszélünk. Nagyon fontos, hogy ismerjük a motiváció minőségét ahhoz, hogy megértsük nem a motiváció mennyisége az, amely elindíthat minket a gyógyulás illetve változás útján. Sokan, akik testsúly problémával küzdenek, olyan célkitűzéseket állítanak fel melyek nem belső üzenetek, hanem egy külső erő hatására születnek.
Nem az a kérdés hangzik el, hogy: Miért fontos ez Nekem?
Felmérések szerint a leggyakoribb motivációs faktorok fogyni vágyók között szorosan kapcsolódnak a következő állításokhoz:
• Szeretném, ha több önbizalmam lenne
• szeretném megmutatni a világnak, hogy nekem igenis van akaraterőm
• szeretném elfogadni önmagam
• szeretném magam újra nőnek/férfinak érezni
Ezek a gondolatok, vágyak mind elérhető célok ám csak annyi aprócska hiba van a rendszerben, hogy mindez nincs közvetlen összefüggésben az alacsony vagy magas testsúllyal! Nem alárendelve a külső erőknek, hanem önmagunkért kell megtenni a kezdő lépéseket. Az önismereti úton fel kell tárnunk a háttérben megbúvó tüneteteket.
Melyek azok a kulcsfontosságú tényezők, melyek erősen alakítják és mozgatják az ember étkezési szokásainak kialakítását?
Részben családi tényezők, olyan gyermekkori etetési minták melyek rossz szokások alapjai lehetnek. Illetve a kommunikáció útja az evésen keresztül, mely szorosan kapcsolódik a szülői mintákhoz. Idetartoznak az egyéni tényezők is. Modern társadalmunk elítéli és megbélyegzi a túlsúllyal küzdőket. Mindez súlyos önértékelési, érzelemkifejezési és megfelelésvággyal kapcsolatos zavarokat idéz elő.
Beszélnünk kell a kulturális tényezőkről is melyek egész egyszerűen a társadalom által elvárt testi ideálok. Azt gondolom, hogy a pszichológia oly módon tud segíteni az elhízással kapcsolatban, hogy támogató szerepet tölt be a személy életében úgy, hogy az evés ne egy örömforrás, konfliktus megoldás pótlása legyen, hanem a helyére kerüljön: segítsen abban, hogy megtaláljuk az egyensúlyt és a harmóniát, mind lelki, mind testi szinten.
Ha tetszenek a posztok nyomjk egy tetsziket facebook oldalunkra, hogy elsőként olvashasd új írásainkat!